0603J2502P00DQT
Mfr.Part #
0603J2502P00DQT
Description
CAP CER 2PF 250V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±0.5pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Capacitance :
2pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603J2502P00DQT
Knowles Syfer 0603J2502P00DQT
2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J2502P00DQT Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0603J2502P00DQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm