0603J2501P20HUT
Mfr.Part #
0603J2501P20HUT
Description
CAP CER 1.2PF 250V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.05pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Capacitance :
1.2pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated :
250V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603J2501P20HUT
Knowles Syfer 0603J2501P20HUT
1.2pF 250V Ceramic Capacitor ±0.05pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J2501P20HUT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.
0603J2501P20HUT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm