0603J2501P00BQT
Mfr.Part #
0603J2501P00BQT
Description
CAP CER 1PF 250V C0G/NP0 0603
Capacitance :
1pF
Tolerance :
±0.1pF
Case Code (Imperial) :
8 Weeks
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
High Q, Low Loss
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Surface Mount, MLCC
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
0603J2501P00BQT
Knowles Syfer 0603J2501P00BQT
1pF 250V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J2501P00BQT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.
0603J2501P00BQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm