0603J2500561JXR
Mfr.Part #
0603J2500561JXR
Description
CAP CER 560PF 250V X7R 0603
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
560pF
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0603J2500561JXR
Knowles Syfer 0603J2500561JXR
560pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J2500561JXR Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
0603J2500561JXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm