0603J2500561JDT
Mfr.Part #
0603J2500561JDT
Description
CAP CER 560PF 250V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Feature :
High Temperature
Tolerance :
±5%
Applications :
High Reliability
Capacitance :
560pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
0603J2500561JDT
Knowles Syfer 0603J2500561JDT
560pF 250V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J2500561JDT Overview
A program's size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.
0603J2500561JDT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm