0603J2500470JUT
Mfr.Part #
0603J2500470JUT
Description
CAP CER 47PF 250V C0G/NP0 0603
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
Capacitance :
47pF
Voltage - Rated :
250V
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
0603J2500470JUT
Knowles Syfer 0603J2500470JUT
47pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J2500470JUT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0603J2500470JUT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm