0603J2500470JCR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603J2500470JCR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 250V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±5%
Capacitance :
47pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
250V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
0603J2500470JCR
Knowles Syfer 0603J2500470JCR
47pF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J2500470JCR Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 1B indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0603J2500470JCR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm