0603J2500271MXR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603J2500271MXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 250V X7R 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
270pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Datasheets
0603J2500271MXR
Knowles Syfer 0603J2500271MXR
270pF 250V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J2500271MXR Overview
This device's program size/dimension is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.
0603J2500271MXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm