0603J1501P80CQT
Mfr.Part #
0603J1501P80CQT
Description
CAP CER 1.8PF 150V C0G/NP0 0603
Voltage - Rated :
150V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Tolerance :
±0.25pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Feature :
High Q, Low Loss
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
1.8pF
Datasheets
0603J1501P80CQT
Knowles Syfer 0603J1501P80CQT
1.8pF 150V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J1501P80CQT Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0603J1501P80CQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm