0603J1500160FQT
Mfr.Part #
0603J1500160FQT
Description
CAP CER 16PF 150V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated :
150V
Capacitance :
16pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Tolerance :
±1%
Feature :
High Q, Low Loss
Datasheets
0603J1500160FQT
Knowles Syfer 0603J1500160FQT
16pF 150V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J1500160FQT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
0603J1500160FQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm