0603J1000560GCT
Mfr.Part #
0603J1000560GCT
Description
CAP CER 56PF 100V C0G/NP0 0603
ROHS3 Compliant
Depth :
800μm
Length :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Dielectric :
C0G
Capacitance :
56pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±2%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603J1000560GCT
Knowles Syfer 0603J1000560GCT
56pF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J1000560GCT Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0 1B.
0603J1000560GCT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm