0603J1000470JCR
Mfr.Part #
0603J1000470JCR
Description
CAP CER 47PF 100V C0G/NP0 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
47pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
0603J1000470JCR
Knowles Syfer 0603J1000470JCR
47pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J1000470JCR Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
0603J1000470JCR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm