0603J1000391MXR
Mfr.Part #
0603J1000391MXR
Description
CAP CER 390PF 100V X7R 0603
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
390pF
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603J1000391MXR
Knowles Syfer 0603J1000391MXR
390pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J1000391MXR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
0603J1000391MXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm