0603J1000100JCT
Mfr.Part #
0603J1000100JCT
Description
CAP CER 10PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
800μm
Capacitance :
10pF
Termination :
SMD/SMT
Length :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Weight :
2.012816mg
Voltage - Rated :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
C0G
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tape and Reel (TR)
Composition :
Ceramic
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603J1000100JCT
Knowles Syfer 0603J1000100JCT
10pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)