0603J0630153MXR
Mfr.Part #
0603J0630153MXR
Description
CAP CER 0.015UF 63V X7R 0603
Voltage - Rated :
63V
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
0.015µF
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603J0630153MXR
Knowles Syfer 0603J0630153MXR
0.015μF 63V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J0630153MXR Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0603J0630153MXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm