0603J0500750GQT
Mfr.Part #
0603J0500750GQT
Description
CAP CER 75PF 50V C0G/NP0 0603
Capacitance :
75pF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Q, Low Loss
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±2%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0603J0500750GQT
Knowles Syfer 0603J0500750GQT
75pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J0500750GQT Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.
0603J0500750GQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm