0603J0500561JDT
Mfr.Part #
0603J0500561JDT
Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0603
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Applications :
High Reliability
Tolerance :
±5%
Capacitance :
560pF
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Temperature
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Datasheets
0603J0500561JDT
Knowles Syfer 0603J0500561JDT
560pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J0500561JDT Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
0603J0500561JDT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm