0603J0500180KAR
Mfr.Part #
0603J0500180KAR
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0603
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Capacitance :
18pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Factory Lead Time :
9 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
50V
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
0603J0500180KAR
Knowles Syfer 0603J0500180KAR
18pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J0500180KAR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
0603J0500180KAR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm