0603J0500160GQT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603J0500160GQT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 16PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Feature :
High Q, Low Loss
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Capacitance :
16pF
Tolerance :
±2%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
0603J0500160GQT
Knowles Syfer 0603J0500160GQT
16pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J0500160GQT Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0.
0603J0500160GQT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm