0603J0160272JXR
Mfr.Part #
0603J0160272JXR
Description
CAP CER 2700PF 16V X7R 0603
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
2700pF
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Datasheets
0603J0160272JXR
Knowles Syfer 0603J0160272JXR
2700pF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J0160272JXR Overview
Ceramic capacitor is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
0603J0160272JXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm