0603J0160272JCT
Mfr.Part #
0603J0160272JCT
Description
CAP CER 2700PF 16V C0G/NP0 0603
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
2700pF
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
0603J0160272JCT
Knowles Syfer 0603J0160272JCT
2700pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J0160272JCT Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
0603J0160272JCT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm