0603J0160222KDT
Mfr.Part #
0603J0160222KDT
Description
CAP CER 2200PF 16V X7R 0603
Capacitance :
2200pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
High Reliability
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Temperature
Datasheets
0603J0160222KDT
Knowles Syfer 0603J0160222KDT
2200pF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J0160222KDT Overview
A 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.
0603J0160222KDT Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm