0603J0160151JXR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603J0160151JXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 16V X7R 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
150pF
Datasheets
0603J0160151JXR
Knowles Syfer 0603J0160151JXR
150pF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J0160151JXR Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
0603J0160151JXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm