0603J0160151JDR
Mfr.Part #
0603J0160151JDR
Description
CAP CER 150PF 16V X7R 0603
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Capacitance :
150pF
Voltage - Rated :
16V
Feature :
High Temperature
Applications :
High Reliability
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±5%
Datasheets
0603J0160151JDR
Knowles Syfer 0603J0160151JDR
150pF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J0160151JDR Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
0603J0160151JDR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm