0603J0160122JXR
Mfr.Part #
0603J0160122JXR
Description
CAP CER 1200PF 16V X7R 0603
Capacitance :
1200pF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±5%
Datasheets
0603J0160122JXR
Knowles Syfer 0603J0160122JXR
1200pF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J0160122JXR Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
0603J0160122JXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm