0603J0160120JCT
Mfr.Part #
0603J0160120JCT
Description
CAP CER 12PF 16V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Capacitance :
12pF
Depth :
800μm
Max Operating Temperature :
125°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Dielectric :
C0G
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
16V
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
0603J0160120JCT
Knowles Syfer 0603J0160120JCT
12pF 16V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)