0603J0100153MXR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603J0100153MXR
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0603
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.015µF
Voltage - Rated :
10V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness (Max) :
0.031 0.80mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
0603J0100153MXR
Knowles Syfer 0603J0100153MXR
0.015μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
0603J0100153MXR Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
0603J0100153MXR Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm