0603HP-3N6EKTS
Mfr.Part #
0603HP-3N6EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Description
FIXED IND 3.6NH 1.9A 31 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Material - Core :
Size / Dimension :
0.055Lx0.045W 1.40mmx1.15mm
Series :
0603HP
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Inductance :
3.6nH
Frequency - Self Resonant :
9.7GHz
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Tape and Reel (TR)
Number of Functions :
1
Rated Current-Max :
1.9A
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Type :
Wirewound
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
31mOhm
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Shielding :
Unshielded
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Q @ Freq :
40 @ 250MHz
Current Rating (Amps) :
1.9A
Tolerance :
±10%
0603 (1608 Metric)
Test Frequency :
250MHz
Inductance Frequency - Test :
250MHz
Datasheets
0603HP-3N6EKTS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD