0603HM-360EKTS
Mfr.Part #
0603HM-360EKTS
Description
FIXED IND 36NH 400MA 260MOHM SMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.055Lx0.031W 1.40mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
DC Resistance (DCR) :
260mOhm
Tolerance :
±10%
Quality Factor-Min (at L-nom) :
40
Q @ Freq :
40 @ 250MHz
Series :
0603HM
Inductance :
36nH
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Test Frequency :
100MHz
Special Feature :
Q MEASURED AT 250MHZ
Rated Current-Max :
0.4A
Frequency - Self Resonant :
2.9GHz
Current Rating (Amps) :
400mA
Datasheets
0603HM-360EKTS
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD