0603HC-100EKTS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
0603HC-100EKTS
Manufacturer
Delta Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10NH 800MA 58 MOHM SMD
Manufacturer :
Delta Electronics
Product Category :
Fixed Inductors
Rated Current-Max :
0.8A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Q @ Freq :
38 @ 250MHz
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packaging :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
DC Resistance (DCR) :
58mOhm
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Shielding :
Unshielded
Inductance Frequency - Test :
100MHz
Terminal Placement :
DUAL ENDED
Height Seated (Max) :
0.035 0.90mm
Series :
0603HC
Type :
Wirewound
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Shape/Size Description :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Material - Core :
Ceramic
Frequency - Self Resonant :
5GHz
Size / Dimension :
0.071Lx0.043W 1.80mmx1.10mm
Current Rating (Amps) :
800mA
Special Feature :
Q MEASURED AT 250MHZ
Test Frequency :
100MHz
Number of Functions :
1
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Quality Factor-Min (at L-nom) :
38
Inductance :
10nH
Datasheets
0603HC-100EKTS
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD