0603F183Z500CT
Mfr.Part #
0603F183Z500CT
Description
MLCC 0.018UF 50V Y5V 0603
Ceramic Capacitors
Capacitance Value :
0.018uF
Lead Style :
Type :
General Purpose MLCCs
Temperature Coefficient :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mounting :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature (°C) :
85
Product Type :
CERAMIC CAPACITOR
Microwave Application :
No
Packaging :
Tape and Reel
Size (mm) :
1.6 x 0.8 x 0.8
Applications :
GENERAL PURPOSE
Construction :
Flat
Minimum Operating Temperature :
- 25 C
Case Code (Metric) :
Min Operating Temperature :
-25 °C
Product Status :
Last Time Buy
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Width :
0.5 mm
Number of Terminals :
2
Product Length (mm) :
1.6
Dielectric :
80
Height - Seated (Max) :
Dissipation Factor (%) :
2.5
Product Depth (mm) :
0.8
Brand :
Walsin
Case Style :
Ceramic Chip
Class :
Class 2
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
JESD-609 Code :
e3
Depth :
800 µm
RoHS :
Details
Minimum Operating Temperature (°C) :
-25
Temperature Characteristics Code :
yes
Lead Spacing :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Voltage :
50VDC
Thickness (Max) :
Subcategory :
Capacitors
Voltage Rating (DC) :
50 V
Voltage - Rated :
50V
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Size Code :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Package :
Tape and Reel (TR)
Features :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
Dielectric Material :
Ceramic
Negative Tolerance :
20
Failure Rate :
Mounting Feature :
Surface Mount
Termination :
Standard
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Product :
General Type MLCCs
ECCN (US) :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Product Height (mm) :
0.8
Ratings :
Capacitance :
0.018uF
Length :
1.6 mm
Termination Style :
Pad
Max Operating Temperature :
85 °C
Tolerance :
-20% to 80%
Datasheets
0603F183Z500CT
Introducing Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603F183Z500CT from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:General Purpose MLCCs, Operating Temperature:-25°C ~ 85°C, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603, Voltage:50VDC, 0603F183Z500CT pinout, 0603F183Z500CT datasheet PDF, 0603F183Z500CT amp .Beyond Ceramic Capacitors Walsin Technology 0603F183Z500CT ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Walsin Technology 0603F183Z500CT
- 0.018uF 50V Ceramic Capacitor -20% to 80% -266.6666667 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -25°C ~ 85°C Surface Mount, MLCC 0603