0603DC-8N2XGRW
Mfr.Part #
0603DC-8N2XGRW
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 8.2NH 2.45A 53MOHM SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Type :
Drum Core, Wirewound
Frequency - Self Resonant :
6.25GHz
Material - Core :
Ceramic
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product Category :
RF Inductors - SMD
Ratings :
AEC-Q200
Q @ Freq :
93 @ 900MHz
Current Rating (Amps) :
2.45 A
Mounting Style :
PCB Mount
DC Resistance (DCR) :
53mOhm Max
Shielding :
Unshielded
Brand :
Series :
0603DC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
RoHS :
Details
Inductance :
8.2 nH
Features :
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Product :
RF Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Current - Saturation (Isat) :
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.89mm)
Tolerance :
±2%
Product Type :
Fixed Inductors
Termination Style :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
Package :
Strip
Packaging :
Cut Tape
Supplier Device Package :
Datasheets
0603DC-8N2XGRW
0603DC-8N2XGRW datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD