0603DC-82NXGRW
Mfr.Part #
0603DC-82NXGRW
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 82NH 830MA 424MOHM SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Supplier Device Package :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Mounting Type :
Surface Mount
Termination Style :
SMD/SMT
Features :
Product Status :
Active
Product Category :
RF Inductors - SMD
Package :
Strip
Series :
0603DC
Product Type :
Fixed Inductors
RoHS :
Details
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Material - Core :
Ceramic
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.89mm)
Size / Dimension :
0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
Current Rating (Amps) :
830 mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Product :
RF Inductors
Ratings :
AEC-Q200
Inductance :
82 nH
Q @ Freq :
66 @ 900MHz
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
±2%
Frequency - Self Resonant :
1.55GHz
Mounting Style :
PCB Mount
Current - Saturation (Isat) :
DC Resistance (DCR) :
424mOhm Max
Packaging :
Cut Tape
Inductance Frequency - Test :
150 MHz
Type :
Drum Core, Wirewound
Brand :
Datasheets
0603DC-82NXGRW
COILCRAFT 0603DC-82NXGRW
0603DC-82NXGRW datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD