0603DC-5N1XGRW
Mfr.Part #
0603DC-5N1XGRW
Manufacturer
COILCRAFT
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
FIXED IND 5.1NH 2.65A 46MOHM SMD
Manufacturer :
COILCRAFT
Product Category :
Fixed Inductors
Frequency - Self Resonant :
7.5GHz
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Current Rating (Amps) :
2.65 A
Type :
Drum Core, Wirewound
Material - Core :
Ceramic
Product Type :
Fixed Inductors
Current - Saturation (Isat) :
Product :
RF Inductors
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Packaging :
Cut Tape
Ratings :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Brand :
DC Resistance (DCR) :
46mOhm Max
Supplier Device Package :
Mounting Type :
Surface Mount
Inductance :
5.1 nH
Inductance Frequency - Test :
250 MHz
Height - Seated (Max) :
0.035" (0.89mm)
Package :
Strip
Features :
Product Status :
Active
RoHS :
Details
Shielding :
Unshielded
Mounting Style :
PCB Mount
Size / Dimension :
0.067" L x 0.039" W (1.70mm x 0.99mm)
Tolerance :
±2%
Q @ Freq :
88 @ 900MHz
Series :
0603DC
Product Category :
RF Inductors - SMD
Datasheets
0603DC-5N1XGRW
COILCRAFT 0603DC-5N1XGRW
0603DC-5N1XGRW datasheet pdf and Fixed Inductors product details from Coilcraft stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD