0603BB224K500YT
Mfr.Part #
0603BB224K500YT
Manufacturer
Knowles Precision
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0603
Manufacturer :
Knowles Precision
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.035 0.89mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±10%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
44 Weeks
Capacitance :
0.22µF
Datasheets
0603BB224K500YT
Knowles Precision 0603BB224K500YT
0.22μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)