06036D105MAT2A
Mfr.Part #
06036D105MAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X5R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Capacitance :
1μF
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Radiation Hardening :
No
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
6.3V
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Height :
900μm
Depth :
810μm
Tolerance :
±20%
Published :
Mount :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
889μm
EAR99
Number of Pins :
2
Width :
0.81mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Length :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
X5R
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
06036D105MAT2A
KYOCERA AVX 06036D105MAT2A
1μF Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~85°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)