06036C225KAT2A
Mfr.Part #
06036C225KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Height :
0.94mm
Published :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.81mm
Capacitance :
2.2μF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated :
6.3V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Multilayer :
yes
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
X7R
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Rated (DC) Voltage (URdc) :
6.3V
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Datasheets
06036C225KAT2A
KYOCERA AVX 06036C225KAT2A
2.2μF 6.3V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)