06036C222KAT2A
Mfr.Part #
06036C222KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Description
CAP CER SMD
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Surface Mount :
yes
Capacitance :
2.2nF
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
0.86mm
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Voltage - Rated DC :
6.3V
Width :
0.81mm
Mounting Feature :
Surface Mount
Package / Case :
Length :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
10%
Temperature Characteristics Code :
X7R
Pbfree Code :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Datasheets
06036C222KAT2A
KYOCERA AVX 06036C222KAT2A
2.2nF Ceramic Capacitor 10% 15% ppm/°C 2 Terminations 0603