06036C102KAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06036C102KAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 6.3V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
1000pF
Width :
0.81mm
REACH SVHC :
Unknown
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
6.3V
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount
Length :
1.6mm
Pbfree Code :
yes
Dissipation Factor :
5 %
Height :
0.86mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Thickness :
889μm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Depth :
810μm
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
06036C102KAT4A
KYOCERA AVX 06036C102KAT4A
1000pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)