06035U470JAT4A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06035U470JAT4A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 47PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Number of Terminations :
2
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Depth :
760μm
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Published :
Termination :
SMD/SMT
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Feature :
Ultra Low ESR
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Capacitance :
47pF
Case Code (Metric) :
Series :
U
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Multilayer :
No
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height :
0.91mm
Length :
1.52mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
914.4μm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Width :
0.76mm
Thickness (Max) :
0.036 0.91mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
C0G
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
06035U470JAT4A
KYOCERA AVX 06035U470JAT4A
U 47pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)