06035U470FAT2A
Mfr.Part #
06035U470FAT2A
Description
CAP CER 47PF 50V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Feature :
Ultra Low ESR
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated DC :
50V
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.036 0.91mm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Capacitance :
47pF
Published :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Length :
1.52mm
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Thickness :
914.4μm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Temperature Characteristics Code :
C0G
Width :
0.76mm
Depth :
760μm
Height :
35μm
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
U
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
06035U470FAT2A
KYOCERA AVX 06035U470FAT2A
U 47pF Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm -55°C~125°C 2 Terminations Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)