06035U160GAT2A
Mfr.Part #
06035U160GAT2A
Description
CAP CER 16PF 50V NP0 0603
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
24 Weeks
Depth :
760μm
Thickness (Max) :
0.036 0.91mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Multilayer :
No
Feature :
Ultra Low ESR
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitance :
16pF