06035U150FAT2A
Mfr.Part #
06035U150FAT2A
Description
CAP CER 15PF 50V C0G/NP0 0603
Stock
246
In Stock :
246
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Case Code (Imperial) :
0603
Depth :
760μm
Length :
1.52mm
Feature :
Ultra Low ESR
Factory Lead Time :
24 Weeks
Composition :
Ceramic
Temperature Characteristics Code :
C0G
Series :
U
Size / Dimension :
0.060Lx0.030W 1.52mmx0.76mm
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
C0G
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.036 0.91mm
Width :
0.76mm
Height :
0.91mm
Published :
2012
Capacitance :
15pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Tolerance :
±1%
Thickness :
914.4μm
Voltage - Rated DC :
50V