06035F332K4T2A
Mfr.Part #
06035F332K4T2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 3300PF 50V X8R 0603
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Thickness :
889μm
Number of Pins :
2
Height :
860μm
Tolerance :
±10%
Depth :
810μm
Capacitance :
3300pF
Termination :
SMD/SMT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Feature :
High Temperature
Width :
0.81mm
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1.6mm
Dielectric Material :
Ceramic
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
Multilayer :
yes
Applications :
Automotive
Published :
REACH SVHC :
No SVHC
Temperature Characteristics Code :
X8R
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Temperature Coefficient :
X8R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
Case Code (Imperial) :
Datasheets
06035F332K4T2A
KYOCERA AVX 06035F332K4T2A
3300pF Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~150°C 2 Terminations High Temperature Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)