06035D105MAT2A
Mfr.Part #
06035D105MAT2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X5R 0603
Capacitance :
1μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
X5R
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Tolerance :
±20%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X5R
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Polarity :
NON-POLARIZED
Surface Mount :
Height :
0.9mm
Width :
0.81mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm