06035C821JAT2A
Mfr.Part #
06035C821JAT2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount, Through Hole
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Height :
0.86mm
Contact Plating :
Tin
Termination :
SMD/SMT
2
Thickness :
889μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
810μm
Published :
Number of Pins :
2
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Dissipation Factor :
2.5 %
Temperature Coefficient :
X7R
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
0.81mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
820pF
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
06035C821JAT2A
KYOCERA AVX 06035C821JAT2A
820pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)