06035C681KAT4A
Mfr.Part #
06035C681KAT4A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 680PF 50V X7R 0603
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Radiation Hardening :
No
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
900μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
680pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Mount :
Surface Mount, Through Hole
JESD-609 Code :
e3
Depth :
810μm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Temperature Coefficient :
X7R
yes
Case Code (Imperial) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
Weight :
2.012816mg
Tolerance :
±10%
Width :
0.81mm
Published :
Factory Lead Time :
12 Weeks
Lead Pitch :
5.08mm
Termination :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness :
889μm
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Length :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
06035C681KAT4A
KYOCERA AVX 06035C681KAT4A
680pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)