06035C561KAT2A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
06035C561KAT2A
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 560PF 50V X7R 0603
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
0.81mm
Capacitance :
560pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Number of Terminations :
2
Length :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
889μm
JESD-609 Code :
e3
Published :
Lead Free :
Lead Free
Voltage :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Termination :
SMD/SMT
Depth :
810μm
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Dissipation Factor :
2.5 %
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R
Height :
0.86mm
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
REACH SVHC :
No SVHC
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Contact Plating :
Tin
Datasheets
06035C561KAT2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 06035C561KAT2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0603 (1608 Metric), Number of Terminations:2, Voltage:50V, Number of Pins:2, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, 06035C561KAT2A pinout, 06035C561KAT2A datasheet PDF, 06035C561KAT2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 06035C561KAT2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 06035C561KAT2A
560pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)