06035C473KAZ4A
Mfr.Part #
06035C473KAZ4A
Description
CAP CER SMD
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Negative Tolerance :
10%
Operating Temperature (Max) :
125°C
Width :
0.81mm
Packing Method :
TR, Paper, 13 Inch
Length :
1.6mm
Operating Temperature (Min) :
-55°C
HTS Code :
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mounting Feature :
Surface Mount
2
JESD-609 Code :
e3
Reference Standard :
AEC-Q200
Height :
0.9mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size Code :
Positive Tolerance :
10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Surface Mount :
Capacitance :
0.047µF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
06035C473KAZ4A
KYOCERA AVX 06035C473KAZ4A
0.047μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations