06035C473KAZ2A
Mfr.Part #
06035C473KAZ2A
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Ceramic Capacitors
Feature :
Soft Termination
Voltage - Rated DC :
50V
REACH SVHC :
No SVHC
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Voltage :
50V
Lead Free :
Lead Free
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
889μm
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated AC :
50V
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Length :
1.6mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±10%
Applications :
Boardflex Sensitive
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
FLEXITERM®
Mount :
Surface Mount
Case Code (Metric) :
JESD-609 Code :
e3
Published :
Width :
0.81mm
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
35μm
Number of Pins :
2
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Depth :
810μm
Capacitance :
0.047µF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
06035C473KAZ2A
Introducing Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 06035C473KAZ2A from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Voltage:50V, Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Package / Case:0603 (1608 Metric), Number of Pins:2, Operating Temperature:-55°C~125°C, 06035C473KAZ2A pinout, 06035C473KAZ2A datasheet PDF, 06035C473KAZ2A amp .Beyond Ceramic Capacitors KYOCERA AVX 06035C473KAZ2A ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
KYOCERA AVX 06035C473KAZ2A
FLEXITERM® 0.047μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)